راهنمای سفر به کیش با خودروی شخصی

سفر به کیش با خودروی شخصی

سفر به کیش با خودروی شخصی یک انتخاب ایده آل است، اما از آنجایی که جزیره کیش یک منطقه آزاد تجاری به شمار می آید باید به یکسری قوانین که مخصوص این منطقه هستند توجه داشته باشید تا بتوانید بدون مشکل خودروی شخصی خود را به جزیره وارد کنید. برای رسیدن به جزیره با خودروی شخصی روش های متفاوتی وجود دارد که شما باید با توجه به محل مبدا و شرایطی که دارید بهترین روش را انتخاب کنید. حال اگر شما علاقه مند به سفر زمینی و دریایی هستید، در ادامه همراه ما باشید تا با نکات مربوط به سفر به جزیره با ماشین آشنا شوید.

مسیرهای سفر به کیش با خودروی شخصی

اولین موضوعی که باید بدانید به مسیرهای مناسب برای سفر به جزیره مربوط می شود. در رابطه با این موضوع باید گفت که مسیرهای مختلفی برای سفر زمینی به کیش با ماشین وجود دارد که شما می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید؛ اما به هر حال شما باید مسیری را انتخاب کنید که به یکی از بندرهای لنگه، چارک یا آفتاب برسید. در این بندرها لندینگ کرافت هایی برای جا به جایی خودروی شما وجود دارد که باید از آن ها استفاده کنید تا به جزیره کیش برسید. برای مثال شرایطی را تصور کنید که قرار است از تهران به جزیره کیش بروید.

برای چنین مبدایی ما بندر چارک را پیشنهاد می دهیم که در 1400 کیلومتری تهران قرار دارد. بنابراین شما باید نزدیک به 14 ساعت رانندگی کنید و از شهرهایی چون قم، کاشان، یاسوج، شیراز و … رد شوید تا به این بندر برسید. البته توصیه می شود حتما در طی مسیر استراحت کنید تا احتمال بروز خطا و مشکل به حداقل برسد. پیشنهاد ما به شما این است که حداقل یک شب استراحت کنید یا اگر می خواهید زودتر به مقصد برسید، چند ساعت استراحت داشته باشید تا بتوانید با انرژی کافی به مسیر ادامه دهید.

حال اگر شما در قسمت های دیگر ایران قرار دارید، یعنی در غرب، شرق، شمال و شهرهای جنوبی هستید شاید مسیر برای شما متفاوت باشد. بنابراین کاری که باید انجام دهید این است که بررسی های لازم را انجام دهید و بررسی کنید که به کدام بندر نزدیک تر هستید. سپس با خودروی شخصی به بندر موردنظر بروید و خودروی خود را سوار لندینگ کرافت ها کنید. همچنین باید بدانید که برای هریک از این بنادر مزایا و معایبی وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد تا بتوانید راحت تر تصمیم بگیرید.

 1. بندر لنگه از میان بقیه بندرها طولانی ترین مسیر را تا جزیره کیش دارد و شما باید نزدیک به 4 ساعت روی آب شناور باشید تا به کیش برسید. البته در ایام نوروز به دلیل تعداد زیاد مسافر و کمبود لندیکرافت احتمالا باید مدت زمان بیشتری منتظر بمانید.
 2. بندر چارک یکی از انتخاب های اصلی برای سفر به کیش با خودروی شخصی است؛ چراکه در تمام فصول سال لنج های کیش به این جزیره می آیند و دوباره به جزیره بر می گردنند، از همین رو نیازی نیست مدت زمان طولانی در انتظار بمانید.
 3. کوتاه ترین مسافت تا کیش به بندر آفتاب تعلق دارد، اما طبق نظر اکثر مسافرهایی که این بندر را انتخاب کرده اند، یک عیب دارد و آن این است که در این بندر تعداد شناور بسیار کمی وجود دارد و هیچ نظم خاصی برای حرکت ندارند، به طوری که ممکن است در برخی از روزهای سال هیج شناوری به سمت کیش حرکت نکند!

سفر به کیش با خودروی شخصی

مزایای سفر به کیش با خودروی شخصی

 • راحتی بیشتر در مسیر و مقصد

برای سفر به کیش روش های متفاوتی وجود دارد که هرکدام مزایا و معایبی دارند که سفر به کیش با خودروی شخصی نیز از چنین موضوعی مستثنا نیست. یکی از مزایای خودروی شخصی این است که شما می توانید هر وسیله ای که فکر می کنید نیاز دارید را با خودتان به جزیره ببرید و مسلما در جا به جایی وسایل راحت تر خواهید بود. علاوه بر این، مسیر پر از جاذبه های دیدنی و گردشگری است و اگر با خودروی شخصی سفر کنید می توانید در هر نقطه که خواستید توقف کنید و از منظره لذت ببرید.

 • کاهش نسبی هزینه ها

از دیگر مزایایی که می توان برای سفر با خودروی شخصی به جزیره درنظر گرفت، کاهش حدودی هزینه ها است. شما اگر بخواهید با وسایل حمل و نقل عمومی به کیش سفر کنید، باید برای تک تک اعضای خانواده خود بلیط بگیرید که خود این موضوع هزینه ی نسبتا زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت. جدای از آن وقتی به جزیره کیش می‌ رسید نیز باید برای بازدید از جاذبه های گردشگری هزینه کنید. وسایل حمل و نقل عمومی در جزیره وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید اما استفاده از این وسایل هم سختی های خودش را دارد و هم در دفعات مکرر هزینه ی زیادی را به همراه خواهد داشت.

بنابراین اگر با خودروی شخصی سفر کنید دیگر نیازی به پرداخت چنین هزینه هایی نیست. البته روش دیگری نیز وجود دارد که از جمله روش های مقرون به صرفه در حمل و نقل محسوب می شود و آن اجاره ماشین در کیش است. در جزیره ی کیش به دلیل اینکه یک منطقه آزاد به شمار می آید، خودروهای لوکس و لاکچری زیادی دیده می شود و به همین دلیل شرکت های مختلفی در حال فعالیت در زمینه اجاره خودرو در کیش هستند. شما می توانید برای هر چند روز که می خواهید خودروی موردعلاقه خود را اجاره کنید و با استفاده از آن به گشت و گذار در جزیره بپردازید.

 • انعطاف پذیری بیشتر برای برنامه ریزی

زمانی که شما به جزیره می رسید، مکان های مختلفی برای بازدید وجود دارد که برخی از آن ها را باید در شب رفت و برخی دیگر را طی روز؛ حال اگر شما بخواهید با وسایل حمل و نقل عمومی به جاهایی که می خواهید بروید، محدودیت هایی خواهید داشت و حتی ممکن است دسترسی به برخی از مسیرها با وسایل حمل و نقل عمومی امکان پذیر نباشد. از همین رو اگر شما با خودروی شخصی به کیش سفر کنید، می توانید برنامه ریزی منعطفی داشته باشید و بدون نگرانی در جزیره رفت و آمد کنید و از سفرتان لذت ببرید.

معایب سفر به کیش با خودروی شخصی

 • هزینه های جانبی مربوط به خودرو

همان‌ طور که گفته شد، سفر به کیش با خودروی شخصی می تواند تا حد قابل توجهی در کاهش هزینه های شما تاثیر داشته باشد، اما باید این نکته را درنظر داشته باشید که خودرو نیز هزینه های جانبی مختلفی را برای شما به همراه می آورد. برای مثال می توان به هزینه ای که برای بنزین، برای لندینگ کرافت، عوارض، پارکینگ و … می پردازید اشاره کرد.

 • محدودیت در جای پارک خودرو

در جزیره کیش شما نمی توانید خودروی خود را هرجا که خواستید پارک کنید؛ از همین رو ممکن است مجبور شوید خودرو را دورتر از مقصد قرار دهید یا از پارکینگ استفاده کنید. برخی از پارکینگ هایی که در جزیره قرار دارند رایگان هستند، اما اکثر پارکینگ ها پولی اند و شما باید به ازای مدت زمانی که خودرو را در پارکینگ قرار می دهید هزینه بپردازید.

 • قوانین عجیب و غریب کیش برای رانندگی

در جزیره کیش برای راننده های عزیز قوانین و مقرراتی درنظر گرفته شده است که افراد ملزم به رعایت آن ها هستند.در جزیره سرعت مجاز 60 کیلومتر بر ساعت می باشد و شما می توانید از نور چراغ پایین خود استفاده کنید. راهنما نزدن، بوق زدن، زباله به بیرون ریختن  و … نیز می توانند جریمه سنگینی را برای شما به همراه داشته باشند. از همین رو توصیه می شود با قوانین عجیب و غریب کیش آشنا شوید تا هنگام رانندگی دچار مشکل نشوید!

 • تاخیر در حرکت

اگر تصمیم به سفر به کیش با خودروی شخصی در فصل پاییز و زمستان را دارید، باید این احتمال را بدهید که رسیدن شما به تاخیر می افتد. همان طور که گفته شد، قسمتی از مسیر را شما باید از بندر با لندینگ کرافت طی کنید. حال اگر شرایط هوا مساعد نباشد امکان جا به جایی شما فراهم نمی شود و حتی امکان دارد مجبور شوید که برای چند روز در شهر مبدا بمانید تا شرایط سفر فراهم شود.

سفر به کیش با خودروی شخصی

شرایط سفر به کیش با خودروی شخصی

جزیره کیش به عنوان یکی از شهرستان های ایران به شمار می آید، اما نکته ای که وجود دارد این است که شرایط  آن با سایر  شهرستان ها فرق دارد و برای سفر به آن با خودروی شخصی باید به یکسری قوانین توجه کنید. همچنین سفر به کیش با خودروی شخصی به یکسری مدارک نیز نیاز دارد که در ادامه به بررسی آن‌ ها خواهیم پرداخت.

شرایط و مدارک لازم برای سفر به جزیره با ماشین

 • ورود یکسری از خودروها یعنی پراید، روآ و پیکان به جزیره کیش ممنوع می باشد، بنابراین خودروی شما نباید از بین این 3 خودرو باشد.
 • دریافت و به همراه داشتن برگه ورود موقت به جزیره کیش که اجازه 10 روز تردد را به شما می دهد.
 • داشتن برگه کاپوتاژ
 • خودروهای ایرانی مال سال قبل از 95 و خودروهای خارجی مال قبل 2010 اجازه ورود به جزیره ندارند؛ البته شرایط استثنا نیز وجود دارد.
 • خودرویی که به جزیره وارد می شود، نباید باربند داشته باشد.

کلام آخر

برای سفر به جزیره کیش روش های مختلفی وجود دارد که ما در این مقاله در رابطه با سفر به کیش با خودروی شخصی صحبت کردیم. اکنون شما می توانید با بررسی نکات و شرایط تصمیم نهایی خود را برای انتخاب این روش بگیرید. اگر بررسی های لازم را انجام دادید و حس کردید که خودروی شخصی گزینه ی مناسبی برای سفر نیست، می توانید به سراغ هواپیما، قطار یا اتوبوس بروید و یکی از این روش ها را برای رفتن به کیش انتخاب کنید. البته فراموش نکنید که هر یک از این روش ها مزایا و معایبی دارند که باید پیش از انتخاب به آن ها توجه کنید.

5/5 - (3 امتیاز)
مهدیه خوشرویی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *