همه چیز درباره کارت کیشوندی

شاید تا به حال نام کارت کیشوندی به گوشتان خورده باشد و برایتان سوال پیش آمده باشد که این کارت چیست و به چه منظور صادر می شود؟ در پاسخ به این دست از سوالات باید گفت که کارت کیشوندی در حقیقت یک نوع کارت شناسایی است که برای شهروندان جزیره صادر می شود. از طرفی بسیاری از افراد به دنبال دریافت این کارت هستند؛ اما چرا این کارت برای شهروندان بومی صادر می شود و چرا سایر افراد نیز تقاضای دریافت این کارت را می کنند؟ اصلا چگونه می توان این کارت را دریافت کرد؟ در ادامه همراه ما باشید تا به پاسخ این سوالات برسید.

کارت کیشوندی چه کارتی است؟

به احتمال زیاد تا به حال با سازمان ها و مجموعه های خاصی که برای کارمندان خود کارت های مخصوص صادر می کنند مواجه شده اید. این کارت ها که از طرف شرکت و سازمان در اختیار یک فرد قرار می گیرد، نشان می دهد که فرد زیرمجموعه ای از آن تیم است و می تواند از برخی از مزایا و امکانات استفاده کند. کارت کیشوندی نیز چنین شرایطی دارد و افرادی که این کارت را دریافت می کنند می توانند از برخی آپشن ها و خدمات بهره مند شوند. حال اگر شما به دلیل موقعیت تجاری کیش و امکانات رفاهی که این منطقه دارد، تصمیم به اقامت در جزیره گرفته اید، باید مراحل لازم برای دریافت کارت کیشوند را طی کنید.

کیشوند کیست؟

فردی که بتواند مراحل دریافت کارت را پشت سر بگذارد، در حقیقت کیشوند به شمار می آید؛ اما چه شرایط و ویژگی هایی باید وجود داشته باشد تا یک فرد کیشوند شود؟ در پاسخ باید گفت اگر یک فرد شرایط زیر را داشته باشد، کیشوند می باشد و مجاز به دریافت کارت کیشوندی خواهد بود. این شرایط عبارتند از:

 • اگر از افراد بومی جزیره کیش هستید.
 • اگر مجوز فعالیت اقتصادی در جزیره را به عنوان کارفرما دریافت کرده اید.
 • اگر کارفرما شما را به عنوان کارمند معرفی کند؛ البته شما باید حداقل 6 ماه در جزیره کیش بمانید و مشغول به کار باشید.
 • دانشجوهایی که برای تحصیل به کیش سفر کرده اند و سندی برای اثبات سکونت در جزیره دارند.
 • افراد سرمایه گذار که بیش از 6 ماه از زمان خرید ملک و سرمایه گذاری آن ها در جزیره گذشته است.
 • اتباع خارجی که برای ثبت شرکت یا فعالیت اقتصادی به جزیره کیش آمده اند.

انواع کارت کیشوندی و هدف از ارائه هر کارت

موضوع دیگری که در رابطه با کارت کیشوند باید بدانید این است که این کارت در رنگ های مختلف برای افراد صادر می شود؛ اما این کار بی دلیل نیست و هر رنگ از کارت نشان دهنده ویژگی خاص و متفاوتی است. رنگ های کارت کیشوندی که امکان دارد آن ها را ببینید شامل:

کارت سبز اگر یک شخص در جزیره کیش متولد شده باشد و بومی آن منطقه به شمار آید، کارت سبز به او تعلق خواهد گرفت.
کارت آبی کارت آبی کیش به خانواده هایی که به دلایل مختلف به جزیره کیش مهاجرت می کنند تعلق می گیرد.
کارت زرد اگر به صورت مجردی به جزیره کیش بروید و اقامت جزیره را بگیرید، کارت زرد کیشوندی برای شما صادر می شود.
کارت کرم اگر یک فرد متاهل در جزیره کیش به تنهایی زندگی کند، به او کارت کرم تعلق می گیرد.
کارت سفید کارت سفید برای افرادی صادر می شود که به قصد تجارت و سرمایه گذاری داخلی به جزیره سفر کرده اند.
کارت صورتی اتباع خارجی که برای سرمایه گذاری به جزیره کیش سفر می کنند، کارت صورتی دریافت خواهند کرد.

کارت کیشوندی

مزایای داشتن کارت کیشوندی

حال شاید پیش خودتان فکر کنید که دریافت کارت کیشوندی چه مزیت هایی به همراه دارد و آیا اقدام برای دریافت آن ارزشمند است؟ پیش از آنکه پاسخ این سوال را بدهیم، پیشنهاد می کنیم که مقاله « هنگام سفر به کیش از کدام مناطق دیدن کنیم » را مطالعه کنید تا بتوانید مزایایی که این کارت برای شما به همراه دارد را بهتر درک کنید.

 • با داشتن کارت کیشوند شما می توانید خودروی خود را به شکل آسان تری به جزیره وارد کنید.
 • افرادی که کارت این جزیره را دریافت می کنند، می توانند از تخفیفاتی که رستوران ها، فروشگاه ها، مراکز تفریحی و … درنظر می گیرند بهره مند شوند.
 • دانشجویانی که کارت کیشوندی دارند، از تخفیفات ویژه ای در مجموعه و مراکز مختلف بهره مند می شوند.
 • با کارت بومی این منطقه، می توان در ادارات، شرکت ها و سایر موسسات جزیره استخدام شد.
 • با در اختیار داشتن این کارت، امکان شرکت در قرعه کشی های جزیره نیز فراهم می شود.

آیا با کارت کیشوندی می توان خودرو اجاره کرد؟

همانطورکه می دانید، جزیره کیش یک منطقه آزاد به شمار می آید و به دلیل همین ویژگی واردات خودرو به این جزیره به شکل ساده تری انجام می شود. از طرف دیگر این موضوع شرایطی را فراهم کرده است که امروزه شاهد اجاره ماشین در کیش هستیم، زیرا بسیاری از افراد به هر دلیلی نمی توانند خودروهای لوکس و خارجی را بخرند و ترجیح می دهند با پرداخت هزینه ای معقول و مناسب برای چند روز خودروی موردعلاقه خود را اجاره کنند و از رانندگی با آن لذت ببرند. حال امکان دارد برای بسیاری از افراد سوال پیش آید که آیا داشتن کارت کیشوندی در روند اجاره خودرو در کیش نیز موثر است یا خیر؟

در رابطه با موضوع مطرح شده باید گفت که روند رنت خودرو در کیش یک روند مشخص و از قبل تعیین شده است و شما باید مدارکی که شرکت موردنظر برایتان درنظر گرفته را ارائه دهید تا بتوانید خودرویی که می خواهید را در جزیره اجاره کنید؛ بنابراین نمی توان گفت کارت کیشوند تمام آن چیزی است که برای اجاره ماشین نیاز دارید. شرکت اتو رنت طلایی کیش یکی از مجموعه های فعال در این زمینه به شمار می آید که شما می توانید خودروی لوکس و لاکچری موردنظر خود را از آن با بهترین قیمت و راحت ترین شرایط اجاره کنید.

چگونه کارت کیشوندی بگیرم؟

حال شاید با وجود اطلاعاتی که در اختیارتان قرار گرفت، بخواهید این کارت را دریافت کنید و از مزایای آن بهره مند شوید؛ اما نمی دانید که چه کاری باید انجام دهید. اول از هرچیزی باید بدانید که کارت کیشوند برای هرشخصی که به جزیره سفر می کند صادر نمی شود، بلکه برای افرادی که در جزیره کیش زندگی می کنند یا شغلی در جزیره دارند صادر خواهد شد. حداقل زمانی که باید از زندگی یا کار شما در جزیره بگذرد نیز 6 ماه است که شما باید با سند و مدرک آن را اثبات کنید. بعد از ارائه مدارک، باید در کلاس های مخصوص کیشوندی شرکت کنید تا با قوانین و شرایطی که وجود دارد آشنا شوید. در نهایت پس از پشت سر گذاشتن تمام این مراحل کارت شما صادر خواهد شد.

کلام آخر

کارت کیشوندی یک نوع کارت شناسایی به شمار می آید که هر رنگ و نوع آن نشان می دهد شرایط شما به چه شکل است. داشتن هر رنگ از این کارت مزایایی را برای صاحب آن به همراه خواهد داشت و همین موضوع باعث شده که افراد به دنبال اخذ آن باشند. از همین رو ما در این مقاله اطلاعاتی که باید می دانستید را در اختیارتان قرار دادیم تا بتوانید با کمک آن ها بهترین عملکرد را در این زمینه داشته باشید.

5/5 - (3 امتیاز)
مهدیه خوشرویی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *